Eating for Cheap in Grad School
When you杏吧专区檙e operating on a grad student budget, reigning in expenses is critical. After rent, food probably takes the second largest chunk of your monthly income. And when your time is just as scarce as your pennies, you may end up eating fast food more than you, your wallet, or your stomach would prefer.
At the UL Lafayette Graduate School, we杏吧专区檙e advocates for eating well 杏吧专区 which you can do on a grad student budget! These are our tips for eating cheap while in grad school.
Plan meals based on the sales
Every grocery store puts out a weekly ad. It may come in the mail or show up in your inbox. Either way, don杏吧专区檛 trash it!
Look through the ad for your grocery store of choice and note which ingredients are on sale. Use those to do a little creative meal planning. Are canned tomatoes and eggs on sale? Great 杏吧专区 grab an onion and some spices and make a batch of shakshuka (). Are ground beef and sour cream on sale? .
After a few weeks, you杏吧专区檒l have created a mental list of easy, large meals you can whip up when you see a particular ingredient on sale. In our experience, shopping the sales can save you 20-30 percent on your grocery bill every week.
You might be saying, 杏吧专区淏ut this sounds like it杏吧专区檚 going to take a lot of time.杏吧专区 Yes, it takes a little time up front, but spending one hour on Saturday or Sunday doing your planning and purchasing translates into 30 minutes or an hour saved every other day of the week. You already know what you杏吧专区檙e going to eat, you have the ingredients, and you can cook a quick meal before returning to your desk or your lab.
A quick note: this only works if you buy only what you need for that week杏吧专区檚 recipes! Don杏吧专区檛 buy every item that杏吧专区檚 on sale. Then you杏吧专区檙e not really saving money.
Bonus tip: download the store杏吧专区檚 app
If you frequent a grocery store, like the Albertsons near campus, download that store杏吧专区檚 app. Some stores have a rewards program built into the app, which will help you save money in the future on groceries and gas, plus there are often additional sales available only to shoppers who have the app.
Split bulk items with friends
Can杏吧专区檛 see yourself spending $8 on two pounds of quinoa? Who needs two pounds of quinoa, anyway?
Go halfsies with a friend. Go shopping at Costco or Sam杏吧专区檚 Club and take a friend with similar tastes. Bonus: you can eat your weight in samples every Saturday!
Follow budget bloggers for inspiration
If you杏吧专区檙e stuck in a food rut, check out some budget food bloggers.
Budget Bytes is great for transforming ho-hum ingredients into exciting variations on tacos, one-skillet meals, and more. .
And if you杏吧专区檙e looking for someone to do the meal planning for you, check out 4 Hats and Frugal. She grocery shops weekly for her family of five with a $64 budget 杏吧专区 and.
Buy produce when it杏吧专区檚 in season
Don杏吧专区檛 buy strawberries in December. They杏吧专区檒l cost you $6 for three berries, they will have traveled 8,000 miles, and they won杏吧专区檛 even taste good. Shop produce when it杏吧专区檚 in season! It杏吧专区檚 cheaper and it杏吧专区檒l taste better. .
For example, you can get a pineapple for $1 in July. For that price, you can buy two, cut up both, and freeze half for another day (smoothies, anyone?).
Create a rotation of always-cheap, always-easy meals
You杏吧专区檙e going to find that some foods are always cheap: Beans, eggs, pasta, canned vegetables. Use those staples in your rotation, and you杏吧专区檒l be able to create a meal with little money and very little effort.
Enter Our #ULGradEats Contest!
To start your cheap meals recipe box, the Graduate School is holding a contest! Send us your favorite cheap recipes杏吧专区攁nd we have a few prizes up our sleeves for our favorite entries. for more information and to enter!
.
More recipe ideas from our Grad School community:
#ULGradEats